مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی و داخلی

قبل از اقدام به خرید بلیط هواپیما ، لازم است اطلاعات خود درباره یکی از مهم‌ترین مسائلی که در بسیاری موارد توسط مسافران نادیده گرفته می‌شود را بروز کنید. در این مقاله سعی داریم تمام نکات قابل توجه و ضروری پیرامون بار مجاز هواپیما به همراه تمام قوانین مربوط به آن را به زیر ذره‌بین ببریم. اما ابتدا لازم است به یک سوال مهم پاسخ دهیم.

حداکثر بار مجاز در هواپیما به ازای هر نفر چقدر است؟

میزان بار مجاز و هزینه اضافه بار یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مسافران در پروازهای داخلی و خارجی است. یعنی فرقی ندارد که مقصد شما کجاست، اگر بار شما از میزان مجاز بیشتر باشد، با مشکل روبه‌رو می‌شوید و باید هزینه اضافی پرداخت کنید. در هر پرواز مسافران می‌توانند بسته به کلاسی که انتخاب کردند، حجم بار مجاز مشخصی همراه ببرند. یعنی اگر کلاس پرواز شما اکونومی است میزان بار کمتری می‌توانید نسبت به کلاس بیزینس یا فرست کلاس ببرید. هرچه کلاس پروازی شما بهتر باشد بر حجم بار مجازتان نیز اضافه خواهد شد. اگر می‌خواهید بار قابل‌توجهی با خود در پرواز به همراه داشته باشید، باید اطلاعات خودتان را در این زمینه کامل کنید. داشتن اطلاعات در این زمینه به شما کمک می‌کند که حداکثر بار مجاز در پروازهای داخلی و خارجی را بدانید و بتوانید هزینه اضافه بار را محاسبه کنید.

هزینه اضافه بار در پروازهای داخلی

هزینه بار اضافه بستگی قیمت بلیط، طول پرواز، کلاس پرواز، وزن و تعداد بسته‌ها دارد. معمولا برای محاسبه هزینه اضافه، به ازای هر یک کیلوگرم بار اضافه، مبلغی مشخص می‌کنند. البته امکان دارد که شکل بسته‌بندی بار شما به صورتی باشد که مشمول هزینه اضافی شود.

ما به طور کلی باید گفت که مبلغ هزینه بار اضافه برابر است با ۱ درصد قیمت بلیط به ازای هر کیلوگرم بار اضافه. یعنی اگر شما ۵ کیلوگرم اضافه بار داشته باشید، باید به اندازه ۵درصد قیمت بلیط خودتان را به عنوان هزینه بار اضافه پرداخت کنید. در هر ایرلاین این درصد ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

البته به این نکته هم توجه کنید که بعضی از ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی شرایط مخصوصی برای بارهایی مثل حیوانات خانگی و یا لوازم ورزشی دارند. معمولا این بارها به طور جدا محسابه شده و هزینه اضافه بار به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

میزان بار مجاز در پروازهای خارجی

بعضی از شرکت‌های هواپیمایی محدودیت بار خود را براساس مقصد تعیین می‌کنند، به این معنی که مثلا بار مجاز در سفر به خاورمیانه با بار مجاز در سفر به آمریکا فرق دارد. بهترین کار این است که در زمان تهیه بلیط، میزان بار مجاز در آن ایرلاین را بررسی کنید. معمولا هم بر روی بلیط‌ها حداکثر بار مجاز نوشته می‌شود.

هزینه اضافه بار در پروازهای خارجی

حتما قبل از آنکه به فرودگاه بروید تا سفر خود را شروع کنید، وارد سایت شرکت هواپیمایی مربوطه شوید و اطلاعات مربوط به میزان بار مجاز و هزینه اضافه بار را به دست آورید. البته این اطلاعات در قسمت «baggage weight» بلیط هم نوشته شده و می‌توانید به آن سر بزنید. پیشنهاد می‌کنیم که برای آنکه از هزینه بار اضافه به صورت دقیق باخبر شوید با موسسه مهاجرتی کاراسیر و یا شرکت هواپیمایی که از آن بلیط خریدید تماس بگیرید و از آن‌ها سوال کنید. ایرلاین‌های ایرانی در پروازهای خارجی معمولا برای هر کیلوگرم بار اضافه ۱۵ یورو دریافت می‌کنند. این قیمت ممکن است در مقاصد مختلف فرق کند پس حتما اطلاعات دقیق به دست آورید.

تفاوت بار دستی با بار اصلی چیست؟

بیشترین سوالی که مسافران ممکن است داشته باشند این است که بار اصلی چه فرقی با بار دستی دارد؟ اصلا بار دستی چیست؟ جواب این سوال بسیار ساده است. هر مسافری این اجازه را دارد که به جز باری که تحویل قسمت بار هواپیما می‌دهد، وسایلی را به عنوان بار دستی با خودش به کابین هواپیما ببرد. این بار دستی باید ابعاد و حجم خاصی داشته باشد که در هر ایرلاین ممکن است متفاوت باشد.

اگر می‌خواهید با هواپیما به جایی سفر کنید بهتر است حتما درباره بار دستی مجاز برای بردن به داخل کابین اطلاعات دقیق به دست بیاورید چون نداشتن اطلاعات امکان دارد باعث شود که قسمتی از بار خود را به ناچار تحویل بار هواپیما داده و اگر از میزان بار مجاز فراتر رود، مجبور شوید هزینه اضافه بار پرداخت کنید.

به صورت کلی طول و عرض و ارتفاع بار دستی نباید بیشتر از ۵۶، ۴۵ و ۲۵ سانتی‌متر بیشتر باشد تا بتوان آن را در محفظه‌ای که بالای هر صندلی قرار دارد، جا داد. همچنین وزن این بار باید بین ۵ تا ۷ کیلوگرم باشد که البته میزان وزن آن به ایرلاینی که شما انتخاب کردید و همچنین کلاس پروازتان بستگی دارد.

پس اگر می‌خواهید باری بیشتر از مقدار بار مجاز با خود به داخل کابین ببرید، به کلاس پرواز انتخابی‌تان دقت کنید. چون که در پروازهای بیزنس کلاس یا فرست کلاس می‌توانید بار دستی بیشتری تا ۱۵ کیلوگرم به همراه ببرید. این را هم خوب است بدانید که گاهی هزینه بار اضافه در پرازهای اکونومی بیشتر از بلیط بیزنس یا فرست کلاس می‌شود

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *